Prof. Nükhet Sirman, araştırma için görüştüğü kişi gerekçe gösterilip gözaltına alındı: “Aziz Nesinlik bir hikâye”

T24 Haber Merkezi

Boğaziçi’den emekli Prof. Nükhet Sirman İstanbul’da gözaltına alınarak Mersin’e götürüldü.

Dissensus Araştırma’nın kurucusu Sirman’ın, seçimler kapsamında Mersin’de yaptığı bir araştırmada, görüştüğü kişilerden birinin hakkındaki kriminal soruşturma nedeniyle teknik takibe takılması sonucu gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul’dan Mersin İl Jandarma Karakolu’nda götürülen Sirman’ın avukatlarına soruşturma dosyasına ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

T24’e konuşan avukatları, Sirman’ın gözaltına alınma gerekçesi için “Aziz Nesinlik bir hikâye” yorumunu yaparken, bu yanlıştan dönülerek derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Sirman’ın, ifadesinin alınması için pazartesi günü savcılığa sevk edilmesi bekleniyor. 

Nükhet Sirman kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden emekli antropolog. Tarımda aile işletmeleri, Türkiye’de feminist hareketler, milliyetçilik ve modern ailenin oluşumu, namus kavramı ve namus cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet çalışmaları, sözlü tarih, duygu ve duygulanım çalışmaları, kültür ve dizi çalışmaları konularında araştırmalar yaptu, makaleler yayımladı. Ankara Perşembe Grubu, Kadın Eserleri Kütüphanesi, KA-DER, Amargi, Barış İçin Kadın Girişimi gibi feminist oluşumlarda çalıştı. Dissensus Araştırma ve Danışmanlık’ın kurucu ortağı. Kadına yönelik şiddet deneyimleri ve kurumsal politikaları, şiddet ve yoksulluk, gösteri sanatlarında cinsel taciz ve mobbing, kadınların doğurganlık  deneyimleri, toplumsal cinsiyet veri ve istatistikleri, yaşam hakkı ihlalleri gibi çeşitli konularda Dissensus içinde araştırmalar yürüttü. Yayımlanmış kitapları arasında “Turkish State-Turkish Society” ve “Üç Kuşak Cumhuriyet” bulunuyor.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x