Papa’nın ‘beyaz bayrak’ açıklamasına Zelenskiy’den yanıt

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Katoliklerin ruhani lideri ve Papa Francis’in Ukrayna’ya yönelik ‘beyaz bayrak açma’ çağrısına yanıt verdi. ‘Ellerinde mavi ve sarı renkli Ukrayna bayrağını taşıyan Ukraynalıların, Rus ordusunun Avrupa’ya doğru ilerlemesine müsaade etmediğini’ söyleyen Zelenskiy, son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna hava sahasının güvenliğini artırmak için çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Zelenskiy, “Ukrayna’da daha fazla hava savunması olacak, bunun üzerinde aktif olarak çalışıyoruz” dedi. Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Rus katiller ve işkenceciler Avrupa’ya doğru daha ileri gidemiyorlar çünkü ellerinde silahlarla, mavi ve sarı bayrak altında Ukraynalı kadın ve erkekler tarafından zapt ediliyorlar. Ukrayna’da bir zamanlar çok sayıda ev ve kilisenin beyaz duvarları vardı ve bunlar artık Rus top mermileriyle yanmış ve parçalanmış durumda ve bu, savaşın durması için kimin durması gerektiği konusunda çok anlamlı bir şekilde konuşuyor.”

RUSYA: PAPA, BATI’YA SESLENDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da, Papa’nın ‘beyaz bayrak’ çağrısının Kiev’in Batılı müttefiklerine yönelik bir açıklama olduğunu dile getirdi. Papa’nın ‘Batı ülkelerini Rusya’yı yenme hırslarından vazgeçme ve Ukrayna savaşındaki hatalarını kabul etmeye’ çağırdığını savunan Zaharova, “Bana göre Papa, Batı’dan hırslarını bir kenara bırakmasını ve bunun yanlış olduğunu kabul etmesini istiyor” dedi. Batı’nın, Ukrayna’yı ‘Rusya’yı zayıflatma hırslarının bir aracı olarak kullandığını’ söyleyen Zaharova, barış müzakerelerini engellemediklerini dile getirdi ve Ukrayna’daki durumun ‘çıkmazda olduğunu’ belirtti.

Ne olmuştu?

Papa Franciscus, İsviçre Radyo Televizyonu’na (RSI) verdiği özel röportajda, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.
Ukrayna’nın savaşta beyaz bayrak çekip çekmemesine ilişkin bazı tartışmalar olduğunun hatırlatılması üzerine Papa, “Durumu görenin, halkını düşünenin, beyaz bayrağı kaldırma ve müzakere etme cesaretini gösterenin daha güçlü olduğuna inanıyorum. Bugün uluslararası güçlerin yardımıyla müzakere edilebilir. Müzakere cesur bir ifadedir. Yenildiğinizde, işlerin yolunda gitmediğini gördüğünüzde müzakere etme cesaretine sahip olmanız gerekir. Çekiniyorsunuz ama bu savaş, kaç ölümle son bulacak.” ifadelerini kullanmıştı

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x