Metin Tokat: Yaşadığımız hakikaten bir hukuk garabetidir!

TFFHGD üyeleri ve delegeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda yeni başkanlık seçimi için bir araya geldi. Başkan adaylarından eski FIFA hakemi Metin Tokat salondan çıkartılmaya çalışıldı. Ancak delegelerin tepkisi sonrasında Metin Tokat’ı salondan çıkarma girişimleri sonuçsuz kaldı.

Seçme ve seçilme hakkının bulunmasına rağmen genel merkeze hukuksuz bir şekilde alınmak istenmediğini söyleyen Tokat, “Amacımız tüm futbol hakemlerinin birlik, beraberlik içinde sosyal haklarını bir şekilde korumak amaçlı 81 ilde teşkilatlanmış sivil toplum kuruluşunu güçlü bir hale getirmek. Türk futbolunda sanki tek sorunu hakemlermiş gibi görünen ortamdan hakemlerimizi tekrar çıkartmaya çalışarak derneğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Ama bugün yaşadığımız hakikaten bir hukuk garabetidir. Elimizde hukuki olarak her türlü belge, Vali Yardımcısı imzasıyla aldığımız yazımıza rağmen salona girişte problemler yaşadık” ifadelerinde bulundu.

“ÇÖZMEMİZ GEREKEN KONULAR FARKLI”

Türk hakemlerinin sorunlarının tartışılması gereken bir ortamda, seçim rezaletleriyle uğraşıldığını ifade eden Tokat, “Benim adaylığım iptal edildi ama adaylık süresince 23 üç tane il gezdim. Çoğu ilimizde mekansal sorunlarımız var. Derneğimizin çoğu ilde üye sayısı az olduğu için ekonomik gücü olmayan illerimiz var. Hakemlerimizin ekonomik sorunlarını konuşmamız lazım. Bizim bunları çözmemiz gerekirken burada işte Metin Tokat aday olur mu, olamaz mı? Seçime girmeli mi, girmemeli mi? Biz burada daha iyi kim ne yapacaksa, daha iyi kim hizmet edecek? Daha iyi kim hakem toplumunun yere düşen itibarını tekrardan saygı seviyeye getirecekse, hakemlikte bir bütünlük sağlayacaksa, bunları düşünmemiz lazım. Siyasi güçlerini kullanarak insanlara baskıcı bir ortam yaratmaları inanın ki çok olumsuz bir davranış. Ondan sonra da biz çıkıyoruz hakemlerimize diyoruz ki çıkın ‘cesaretli olun’, ‘gördüğünüzü çalın.’ ‘Kimseden korkmayın’ diyoruz. Biz burada kendi derneğimizin yöneticisi seçerken burada oy kullanacak delegelerimizi siyasi baskılarla, çeşitli şekillerde onları ürküterek, korkutarak, bir şekilde oy vermelerini engellemeye çalışıyorlar. Umarım kısa bu işler tekrar herkesin cesur, özgüvenli bir şekilde karar vereceği kendi yöneticisini kendi seçeceği bir düzene gelir. Çözmemiz gereken konular seçimler değil, hakem sorunları olmalı” diye konuştu.

Ali Yol ve İlhan Erdem arasında geçen başkanlık yarışını, İlhan Erdem 98 farkla kazanarak yeni Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği başkanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x