Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı Beyoğlu Aziz Konstantinos ve Eleni Kilisesi’nde papazlık yapan Dimitri Mayaoğlu’nun yasak aşkı

Sabah’tan Mustafa Sait Özkan’ın haberine göre, Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı bağlı Beyoğlu Aziz Konstantinos ve Eleni Kilisesi’nin papazı Dimitri Mayaoğlu’nun nikahı, Kilise’yi karıştırdı. Ulaşılan bilgilere göre, Mayaoğlu 2003 yılında bir evlilik gerçekleştirdi.

Evlendikten kısa bir süre sonra papaz oldu. Bu evlilik 2010 yılına kadar sürdü. Günümüze kadar tekrar evlenmeyen Mayaoğlu, yeni tanıştığı farklı bir kadınla geçtiğimiz 8 Haziran tarihinde, Gökçeada’da bir mekanda düzenlenen düğünle 2’inci evliliğini gerçekleştirdi.

Ortodoks teamüllerine göre bir papaz, papaz olmadan önce evli olması durumunda evliliğini yürütebiliyor ancak papazken yeni evlilik yapamıyor. Yapması halinde ise kiliseden aforoz edilmesi bile gündeme gelebiliyor.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI BAŞINI YAKTI

Pastaların kesildiği, şampanyaların patlatıldığı, halayların çekilip, sırtakilerin yapıldığı düğün, mekanın sosyal medya hesabından canlı yayın olarak paylaşıldı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu.

Düğünü gerçekleştiren mekan, sosyal medya hesabından düğünü paylaşınca, kilise cemaati papaz Mayaoğlu’nun evlendiğinden haberdar oldu. Mekanın paylaşımıyla, papazın gizli nikahından haberdar olan cemaat kiliseyi ayağa kaldırdı.

AFOROZ MU EDİLECEK?

Ortodoks teamüllerini ihlal edenlerin aforoz edilebildiği öğrenilirken Fener Rum Patrikhanesi’nin Aziz Konstantin ve Eleni Kilisesi’nde papazlık görevi yürüten Dimitri Mayaoğlu’yla ilgili nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.
Beyoğlu Rum Ortodoks Vakfı’na bağlı Aziz Konstantin ve Eleni Kilisesi bölgenin ikinci en eski kilisesi olmasıyla biliniyor.

Konstantinopolis’in kurucusu Bizans İmparatoru Konstantin M. ve annesi Eleni’ye adanan kilise, mimar Konstantinos Karatzas tarafından 1856-1861 yılları arasında inşa edildi. Kilisenin mimarisi, kubbeli, haç planlı bazilika şeklinde ve iki karakteristik çan kulesiyle yıllardır ziyaretçi akınına uğruyor.

KATOLİKLERDE YASAK ORTODOKS’LARDA ŞARTLI SERBEST

Papazların evlenebilme tartışmasına geçtiğimiz yıl mart ayında Papa Françesko’nun yaptığı açıklamalar yeni bir soluk getirmişti.

Katolik Kilisesi’nin Ruhani Lideri Papa Françesko, 11. Yüzyıldan beri rahipler tarafından uygulanan bekarlık kuralı için “Bir rahibin evlenmesinde bir çelişki yok.

Katolik Kilisesi’nde bekarlık geçici bir emirdir” diyerek Katolik inanışına mensup rahiplerin tıpkı Ortodoks din adamları gibi evlenebileceğine ilişkin bir yeşil ışık yakmıştı.

RAHİP OLMADAN EVLENEBİLİR

Papa Françesko, evlilik uygulamasının Vatikan tarafından tekrar değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorusuna ise Ortodoks Kilisesi örneğiyle cevap vermişti. Papa Françesko, “Aslında Ortodoks Kilisesi’ndeki herkes evlidir veya isteyenler evlenir.

Orada bir seçim yaparlar. Rahipliğe atanma töreninden önce evlenmek ya da bekar olmak gibi bir seçim var” ifadesini kullanmıştı.

patronlarunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x