131 Milyon TL’lik Bugatti Tourbillon’un 20 Yıllık Citroen C4 Özelliğini Yeni Gibi Göstermesi Gündem Oldu [Video]

Lüks otomobil denince herkesin aklına gelen ilk markalardan bir tanesi olan Bugatti, geçtiğimiz gün düzenlediği bir etkinlikte yeni süper otomobili Tourbillon’ı tanıttı. Aşırı hızlı ve ultra pahalı olacağı bilinen otomobil, gören herkesi kendine hayran bıraktı. Ancak bu otomobilde yeni gibi görünse de aslında oldukça eski olan bir teknoloji vardı.

Bugatti Toubillon, oldukça ilginç bir konsol tasarımına sahip. Pek çok bölgesinde titanyum malzemenin kullanıldığı konsolda bulunan direksiyon, hareketsiz bir orta bölmeye sahip. Yani sadece direksiyon simidi dönüyor. İşte bu teknoloji, 2026 model bir otomobilde gösterilmiş olsa da aslında oldukça geçmiş yıllardan beri mevcut.

Bugatti Toubillon’ın direksiyonu şöyle görünüyor:

Bugatti Toubillon’ın sadece simidinin döndüğü direksiyon tasarımı, 2000’li yıllarda Fransız otomobil üreticisi Citroen tarafından yaygın bir şekilde kullanılmıştı. 2004 model C4’te kullanılan teknoloji, direksiyon göbeğindeki butonların sabit kalması amaçlanarak tasarlanmıştı. Citroen, bu direksiyon tasarımını C4 Picasso ve C5 gibi modellerde de bir süre kullandı ancak sonradan tamamen dönen direksiyon tasarımına geçti.

Citroen C4’ün direksiyonu şöyle görünüyordu:

Göbeği sabit direksiyonlar üreten tek firma Citroen değildi. Başka bir lüks otomobil üreticisi olan Maserati, 1972 yılında piyasaya sürdüğü Boomerang isimli modelinde de aynı yöntemi tercih etmişti. 

Maserati Boomerang’ın iç tasarımı ise böyle görünüyordu:

Ve elbette Bugatti’nin en güçlü rakiplerinden olan Koenigsegg. Markanın en yeni modellerinden Jesko’da da sabit bir göbek bulunuyor. 

Koenigsegg Jesko’nun içi de böyle:

Bugatti Tourbillon ile ilgili detaylı bilgi için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x